Być może korzystacie z darmowego internetu w kawiarenkach, restauracjach czy na lotniskach.
Może wasz operator GSM sprzedając pakiety internetu śledzi co robicie, oczywiście na potrzeby celów marketingowych (Kiwam do Was T-Mobile, ach te czasy kiedy T-Mobile wstrzykiwało swoje reklamy w Twittera etc…)
Zagrożeń płynących z dostępu do internetu w miejscach publicznych jest tak dużo lub więcej niż zalet.
Co robić? Jak żyć?
A co gdybym powiedział, że można dalej korzystać z mało bezpiecznych puntów dostępu, bez bycia śledzonym przez operatora…
Tym rozwiązaniem, właśnie jest korzystanie z VPN
Nie potrzebujemy mieć zROOTowanego telefonu by cieszyć się vpn-em.
„OpenVPN for Android” do działania naszego bezpiecznego połączenia wymagany jest serwer VPN obcy (wykupiona usługa) lub Nasz (sprawdź jak uruchomić własny serwer OpenVPN)
Zaawansowane opcje wspierające baterie:
Wiadomo nie od dzisiaj, że VPN lubi zjadać baterię, dlaczego ? Ponieważ co 30 sekund ponownie łączy się do serwera by sprawdzić czy połączenie nie zostało zerwane w czasie kiedy nie wysyłamy/odbieramy żadnych danych. Oczywiście tylko wtedy kiedy mamy go włączonego – chociaż domyślnie powinniśmy mieć go łączonego cały czas 😉 Jak temu zapobiec ?
Zmieńmy 2 opcje na serwerze /etc/openvpn/server.conf:
proto tcp keepalive 1800 3600
Otwórzmy port na serwerze, żeby dało się do niego połączyć:
ufw allow 1194/tcp
oraz 1 na kliencie
proto tcp
Pamiętajmy o zresetowani usługi na serwerze, a następnie połączenia na komórce.
Uwaga: należy pamiętać, że protokół TCP nie był tworzony z myślą o połączeniach VPN, na bardzo niestabilnym internecie można odczuć problemy, za to zużycie baterii w porównaniu do UDP spadnie diametralnie ! 🙂