Błąd „SMTPUTF8 is required”

Enigmatyczny błąd „<user@domena>: SMTPUTF8 is required, but was not offered by host postfix.domena[private/dovecot-lmtp]”

O błędzie tym można w internecie otrzymać informację tego pokroju: „Komunikat SMTPUTF8 is required, but was not offered by oznacza dokładnie, że serwer na który chcesz wysłać wiadomość nie obsługuje narodowych znaków w adresach email.”

Nie jest to cała prawda.

Według dokumentacji postfix-a, o dostępności opcji od wersji 3.1 odpowiada parametr smtputf8_enable, który domyślnie jest włączony.

# /etc/postfix/main.cf
smtputf8_enable = yes

Dokumentacja też potwierdza, komunikat, że problemem nie jest tutaj postfix tylko to co jest za nim: „There is more to SMTPUTF8 than just Postfix itself. The rest of your email infrastructure also needs to be able to handle UTF-8 email addresses and message header values. This includes SMTPUTF8 protocol support in SMTP-based content filters (Amavisd), LMTP servers (Dovecot), and down-stream SMTP servers.”

Na chwilę obecną 2022, dovecot nie obsługuje SMTPUTF8, dlatego parametr należy wyłączyć, tak by serwer nie „chwalił się”, że rozumie i wspiera całkowicie to kodowanie w nagłówku.

smtputf8_enable = no

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*