Instalacja WordPress na naszym skonfigurowanym serwerze

Nikomu chyba nie trzeba przedstawiać czym jest wordpress czy też do czego służy. (Dla przypomnienia w wielkim skrócie, to system CMS – Content Managment System – System do zarządzania treścią, działający na serwerze www np. Apache2, napisany w języku PHP wykorzystujący bazę danych np. MariaDB)

  1. Pobieramy WordPressa
cd /var/www/nasza_strona/public_html
# w naszym przypadku pobierzemy Polską wersję
wget https://pl.wordpress.org/latest-pl_PL.zip
cd wordpress
unzip latest-pl_PL.zip
mv * ../
cd ..
rmdir wordpress
rm latest-pl_PL.zip

2. Wchodzimy przeglądarka na naszą stronę

3. Zostaniemy poproszeni na wpisanie danych do bazy danych, w adres wpisujemy localhost i w zależności jakiego użytkownika stworzyliśmy do nowej bazy, wpisujemy login, hasło i nazwę właśnie tej bazy

4. Na tym etapie instalacja sama sprawdzi, czy dane są poprawne, czy uprawnienia do katalogów są poprawne, jeżeli nie będą poprosi aby umieścić treść z pola tekstowego do pliku wp-config.php

5. Na koniec podajemy dane o nazwie strony, czy wyrażamy zgodę na udostępnianie anonimowo statystyk, opisy, itd.

6. Po zakończeniu instalacji zostaniemy przeniesieni do strony logowania się do kokpitu, tam podajemy dane wpisane przez Nas podczas instalacji.

7. Jeżeli się zalogujemy poprawnie możemy śmiało korzystać z wordpress-a. Gratulacje !

8. (Opcjonalnie) Jeżeli korzystałeś z całego „kursu” to gratulacje! przy takiej konfiguracji powinieneś móc mniej się martwić o wordpress-a, chociaż nie zwalnia to z myślenia i używania dobrych + silnych hasłem, czy też 2FA (dwuskładnikowe uwierzytelnianie), które jest dostępne jako wtyczka do wordpress-a.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*